A diszlexia olyan olvasási zavar, amely ép látású átlagos vagy a feletti intelligenciájú gyermekeknél fordul elő. Van olyan eset is, amikor csupán felnőtt korban derül ki valakiről, hogy diszlexiás.
Fontos leszögezném, hogy a diszlexia nem betegség, csupán egy állapot mely a az agy működésének másságára utal. Tehát csak másképp működik a gyermek agya. Ettől függetlenül, ha megkapja a megfelelő segítséget, támogatást sikerese elvégezhet akármilyen iskolát vagy szakmát.
Általában iskolába kerüléskor, az olvasás tanulása közben derül ki. Sokszor a tanító veszi észre, hogy valami nem stimmel.
Diszlexiaveszélyre utaló jelek és tünetek iskola előtt:
- későn kezd el beszélni a gyermek
- lassan tanulja meg az új szavakat
- kicsi, egyhangú szókincs és beszéd
- nehezen tanul mondókát verset
- ügyetlen a ritmus játékokban
- általában ügyetlen a mozgásos játékokban
- gyakran nem érti amit mondasz neki, sokszor visszakérdez
Ezekre figyelj az iskolás gyermekednél:
- jóval lassabban olvas, mit osztálytársai
- nem érti, ami le van írva
- nem jól hajtja végre az összetett utasításokat
- nehezen emlékszik vissza sorozatok, vagy listák részeire (pl. bevásárló listán mit szerepelnek)
- összetéveszti a hasonlóan írt betűket szavakat
- nehezen különböztet meg hasonló hangzású szavakat (pl. bab-pap)
- feltűnően rossz a helyesírása
- nehezen tanul idege nyelvet
Jellemző tünetek kamaszoknál és felnőtteknél:
- nehézségei vannak olvasás és hangos olvasásnál
- nehezen érti a szóvicceket
- nehezen osztja be az idejét, sokszor késik
- gondot okoz neki egy történet vagy film rövid összefoglalása
- többször próbált már nyelvet tanulni sikertelenül
- emlékezeti problémái vannak
- nehezen megy neki a számolás
Ha úgy érzed hogy gyermekedre több jellemző és tünet is igaz, vidd szakemberhez, hiszen az olvasás elengedhetetlen tudás mindenki számára.
A diszlexiát kísérheti diszgráfia, az írás zavar, de akár önmagában is megjelenhet diszlexia nélkül.
Amíg az osztálytársai seperc alatt leírnak 4-5 mondatot, addig ő ezzel csak küszködik és a végeredmény egy macskakaparás tele helyesírási hibákkal, tükrözött betűkkel és hiányzó írásjelekkel. Pedig vért izzad, azért a pár mondatért, ami másnak könnyedén ment. De neki nem.
Mi a diszgráfia?
A diszgráfia megjelenhet az írás külalakjában, formai kivitelezésében, valamint a helyesírás zavaraiban is, ez a két forma pedig gyakran együtt fordul elő. Hasonlóan az olvasási problémákhoz, a diszlexia következtében is gyakran jelentkezik szégyenérzet, önbizalomhiány, kisebbrendűségi érzés.
Sok szülő elköveti azt a hibát, hogy mérhetetlen mennyiségben másoltat a gyermekével. Vagy rengeteget diktál. Hiába a jó szándék, ez a stratégia hasztalan, sőt káros a gyermeknek. Egyre mélyebbre zuhanhat a hiányosságaival való szembesülés miatt. Tehát NE MÁSOLTASSUK.
A segítséget egy komplex fejlesztés adja. Logopédus, fejlesztőpedagógus és esetlegesen egy pszichológus tudja a legjobb fejlesztő tervet elkészíteni az érintett gyermeknek.
Tehát ha fennáll a diszgráfia lehetősége azonnal szakemberhez kell fordulni, ahol a legszakszerűbb fejlesztést kapja a gyermek.