A finommotorika egyik része maga beszéd. Nem véletlen. Ha a nyelv vagy a száj nem megfelelően működik az a beszéden is látszik. A cikk végén írok néhány dolgot, mi okozhat beszédproblémát. addig viszont nézzük meg milyen szakaszai vannak a beszédfejlődésnek.
3 hónapos korra:
A baba felfedezi saját hangját. Ez így elég tág fogalom, hiszen a sikongatástól a különböző hangeffektekig bármi lehetséges. Nincs kőbe vésve milyen hangokat kel tudnia. A lényeg hogy ne csak sírásból és csendből álljon a kommunikáció, hanem más hangokat is adjon mi magából.
6 hónapos korban:
Kezd kirajzolódni a saját anyanyelvének megfelelő hangadás. Érződik rajta, hogy a környezetében milyen nyelv van előtérben. Másképp "beszél" egy angol és egy magyar baba ebben a korban például.
9 hónaposan:
Elkezdi a hangsúlyokat, betűhangokat próbálgatni. Megfigyelhető, hogy úgy gagyarászik, mint ahogy egy felnőtt beszél. Lejtése és ritmusa van a "beszédének".
1 éves korában:
Minden lényeges dolgot megért a "Kérem szépen!"-től az anya, apa szavakig. Viszont ekkor még csak egy-két szót mond. Általában az anya, apa, baba, mama szavak valamelyike. De még nem feltétlenül tökéletesen kiejtve használja ezeket.
2-3 éves korban:
Szinte robban a szókincse. Naponta hallani tőle új próbálkozásokat. A már megtanult szavakat egyre szebben és tudatosabban használni. Fiúkra jellemző, hogy kicsit lassabban vagy nehezebben indul be, de egy pici késés nem gond, ha mér 2 éves kora előtt már voltak szavai, tehát valamilyen módon kommunikált.
4-5 évesen:
Ilyenkorra kialakul a szép kiejtés. A legnagyobb gondot az r hangzó szokta okozni, emellett még a sz, z, zs, cs betűk lehetnek még hibásak. Ha így alakul érdemes logopédushoz fordulni.
Mi okozhat beszédproblémát?
- Hallásprobléma
- Autizmus
- Izomfejlődési problémát
- Idegrendszeri fejlődéssel kapcsolatos problémák
- Két vagy többnyelvű babáknál is előfordulhat beszédkésés, de hamar utolérik kortársaikat.
Tanács: Ha 1 évesen egyáltalán nem ad ki hangot, se gagyarászva, sem egy-két szóval érdemes szakemberhez fordulni. Ha 2,5 évesen egyáltalán nem szólal meg, szintén szakembert érdemes felkeresni. Még akkor is ha előtte voltak szavai, kommunikált.