Az olvasáshoz kell a jó vizuális (látás) és auditív (hallási) figyelem és emlékezet. A két fajta figyelem kell ahhoz, hogy megjegyezze, melyik betűköz melyik hang társul.
Ez a fajta figyelem és emlékezet is több részből tevődik össze.
Megmutatom, mik ezek:
Alakállandóság: Lényegében azt jelenti, hogy egy hang mindig ugyanazt jelenti. Például az autó dudálása, vagy egy másik ember hangja mindig azonos. Ez alapján ismeri fel a gyermeked, hogy ki szól hozzá anélkül, hogy ránézne.
Differenciálás: Ez két hang közötti különbség vagy épp azonosság felismerésének képessége. Pl.: kor-por, zúg-búg, stb.
Irányok: Csupán a hangból tudja gyermeked, merre figyeljen, merről várja az autót vagy épp téged.
Figura-háttér: Több egyidejű hanghatásból ki tudja választani gyermeked, melyik vonatkozik rá és melyiket kell figyelmen kívül hagynia. Pl: Zajos iskolai udvaron, meghallja amint a tanító néni az ő nevét, osztályát mondja és odamegy.
Téri helyzet: A hangból meg tudja ítélni, merre keresse az adott tárgyat. Pl. ha leesik a váza, akkor a padlóra néz, nem pedig a plafonra.
Transzformálás: Amikor a hangokat leírja, lerajzolja gyermeked. Tehát képekben jeleníti meg a hangokat.
Szerialitás: Hangok sorrendjének megállapítsa, azonosítása és végül mondatba foglalása. A becsapódó autó hangját követi egy leeső tárgy hangja, majd ahogy valaki felveszi és felnyög. Ezt a folyamatot ő maga foglalja mondatba, rövid történetbe, pusztán a hangok alapján.
Látható milyen apró részletekből tevődik össze ez a képesség. És ha csak az egyik rész nem jól funkcionál, borul az egész. Minden részlete fontos és ugyanolyan hangsúlyt kell rá fordítani.
Hoztam pár példát, amivel segíteni tudod a fejlődését.
- "A" pontból kell "B" pontba eljutni. Akkor léphet gyermeked, ha a megbeszélt szót hallja. Ha ront, egy lépést vissza kell lépnie. Lehet akár szavakat sorolni vagy egy mesét felolvasni, amiben figyelnie kell a megbeszélt szót.
- Te vagy valamilyen felvétel segítségével mutass be állathangokat. Gyermekednek kell kitalálnia, melyik állatot utánzod.
- Emlékezetet fejleszthetjük különböző szósorokkal. Pl. Te: Elmentem venni epret. Gyermeked: Elmentem venni, epret, meggyet. Majd folytatjuk a sort. Minden csoportosítható szó tökéletes. Gyümölcs, zöldség, élelmiszer, tárgy stb.
- Hasonló játszható még például a foglalkozásokkal, lánynevekkel, fiúnevekkel. Az alapmondatot bátran megváltoztathatod.
Remélem tudtam segíteni a bejegyzésemmel. Oszd meg, ha hasznosnak találtad!
További tartalmakért kövesd Facebook-oldalamat. Ha pedig tanácsra van szükséged, csatlakozz Fejlesztés - Te is tudsz segíteni gyermekednek csoporthoz, ahol bátran lehet kérdezni, beszélgetni.
Email címem: segitsegaszuloknek@gmail.com
És hogy még hol olvashattok szülői témákban?
Megálló, ahol megpihenhetsz-csoport